Truizmem jest stwierdzenie o postępie realizującym się na polu nowych materiałów oraz technologii coraz bardziej przyjaznych środowisku. Prace w wielu obszarach proekologicznych stają się koniecznością choćby ze względu na powoływane do życia przepisy, czy społeczną presję i oczekiwania ze strony konsumentów. Dziś słów kilka o nowym materiale opracowanym przez austriacką markę viscotec, producenta kompletnych rozwiązań w dziedzinie recyklingu tworzyw sztucznych i ekstruzji folii przeznaczonej do termoformowania opakowań spożywczych. Materiał, noszący nazwę rPET100, miał swoja premierę na tegorocznych targach K w Düsseldorfie.
Czym jest rPET100
rPET100 jest w pełni recyklowalnym, białym PET-em odpornym na wysokie temperatury, dochodzące nawet do 100 stopni Celsjusza.
Pomysł tego rodzaju materiału powstał jako odpowiedź na wymóg odkażania na gorąco opakowań poprzedzających napełnienie ich (w tym konkretnym przypadku) jogurtem. Konwencjonalny PET wytrzymuje temperatury dochodzące jedynie do 70 stopni. C-PET bywa z kolei problematyczny ze względu na wysokie koszty surowców oraz samego termoformowania (różne dodatki w jego składzie generują także trudności w procesie ewentualnego późniejszego recyklingu powstałych z niego opakowań).
Na takim właśnie gruncie zrodziła się idea w pełni recyklowalnego tworzywa (PET) klasy spożywczej, spełniającego wymogi optymalnej bariery dla światła i gazu w ramach dłuższego okresu przydatności do spożycia (nabiał), ale przede wszystkim odpornego na obróbkę z wykorzystaniem wysokich temperatur podczas produkcji i konsumpcji (gorące napoje, zupy błyskawiczne).
Nie posiadając w swoim składzie żadnych dodatkowych polimerów, materiał taki miał się nadawać do łatwego przetwarzania i ponownego wykorzystania w ramach Gospodarki Obiegu Zamkniętego, obszaru będącego domeną działań marki viscotec.
Recykling takiego tworzywa, w rozumieniu jego twórców, miał być w pełni wartościowym ponownym wykorzystaniem materiału w ramach produkcji opakowań tej samej klasy; tzw. downcykling, czyli przetwarzanie, którego celem jest uzyskanie materiałów niższej klasy, do mniej wymagających zastosowań, nie był tutaj w ogóle brany pod uwagę.
rPET100 miał zatem łączyć korzyści środowiskowe jakie daje recyklingowany PET z łatwym przetwarzaniem samego materiału, stwarzając przy tym warunki dla wszechstronnego zastosowania w ramach GOZ.
rPET100 spełnił wszystkie wcześniej poczynione założenia związane z charakterem nowego materiału: jest odporny na ciepło, posiada optymalną barierą dla światła i gazu przez co produkty spożywcze cechuje dłuższy okresu przydatności do spożycia, biały kolor chroni je przed światłem UV, zaś jednolity materiał, z którego został wykonany nie zawierając żadnych polimerowych dodatków czyni go w 100% recyklingowalnym.
rPET100 opracowany przez viscotec w połączeniu z ich urządzeniami odkażającymi spełnia wszystkie wymogi opakowań przeznaczonych dla żywności i jest zgodny z wszelkimi unijnymi przepisami w tym zakresie.
Ponadto, jak wykazały badania, rPET100 jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska pod kątem emisji CO2. Oszacowany ślad węglowy jest w przypadku opakowań wyprodukowanych z wykorzystaniem rPET100 znacznie niższy od tych z wykorzystaniem polipropylenu (PP) czy polistyrenu (PS).
Producenci folii korzystający z urządzeń viscotec mogą wytwarzać arkusze rPET100 bez wprowadzania zmian w konfiguracji instalacji. rPET100 wymaga jedynie niewielkich modyfikacji podczas procesu termoformowania, ale szybkość cykli produkcyjnych jest porównywalna do produkcji opakowań wykonanych z tradycyjnego PET-u.
Jeśli zaś chodzi o koszty, jak podaje viscotec, nakłady surowcowe są tutaj jedynie 10% wyższe niż w przypadku PET-u; koszty termoformowania pozostają na zbliżonych poziomach.
Marka viscotec nie planuje produkcji i sprzedaży materiału rPET100. Ma on być udostępniany w ramach “know-how” wraz ze sprzedawanymi urządzeniami do produkcji arkuszy folii przeznaczonych do termoformowania.
Odnotujmy zatem pojawienie się nowego materiału w obszarze realizującym założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego. To dobry krok na drodze oszczędzania zasobów i redukcji ilości generowanych przez rynki odpadów. Materiał ten w istocie ma szansę zmienić oblicze rynku opakowań produktów nabiałowych oraz pakowanych na gorąco. Możliwość jego produkcji z surowca recyklingowanego oraz ponownego 100% przetworzenia stanowią znakomitą alternatywę dla jednorazowych opakowań wykonanych z PP i PS i stwarzają pole do działania dla podmiotów funkcjonujących w ramach GOZ.