Gospodarka w Obiegu Zamkniętym powoli przestaje być modelem przyszłości, stając się wyzwaniem współczesności. Producenci dopingowani stosownymi przepisami i społeczną presją starają się realizować wytyczne związane z tego rodzaju filozofią działania. Wykorzystanie/przetwarzanie odpadów, zamykanie cykli produktów i zasobów, staje się koniecznym elementem linii produkcyjnych. Ten sposób myślenia wydaje się podzielać kierownictwo producenta opon Continental. Do produkcji swoich opon marka wykorzystywać zaczyna bowiem PET pochodzący z recyklingu. To całkiem niezły przykład GOZ w działaniu praktycznym.
Kord tekstylny produkowany z plastikowych butelek
Opona nie jest zbudowana z samej gumy. Ważną funkcję pełni tu m.in. tzw. kord tekstylny – materiał, dzięki któremu opona właściwie przenosi obciążenia np. podczas hamowania czy skręcania oraz jest wymiarowo stabilna, nawet przy wysokim ciśnieniu i temperaturach. Kord najczęściej produkowany jest z wiskozy, poliestru, nylonu, rayonu, poliamidu lub włókna szklanego.
Przędza poliestrowa otrzymywana z PET już od pewnego czasu wykorzystywana jest przy produkcji ogumienia. Nowością wprowadzoną tutaj przez markę Continental jest opracowanie technologii pozwalającej zastosować przędzę poliestrową powstającą w wyniku recyklingu plastikowych butelek PET. W komplecie ogumienia (jedna opona wykorzystuje około 400 gramów przędzy poliestrowej) zastosowanie może znaleźć materiał pochodzący z 40-60 PET-ów, przy czym pierwszeństwo mają butelki pochodzące z regionów nie posiadających zamkniętych pętli obiegu odpadów.
Technologia
Przędzę poliestrową otrzymuje się tutaj bez żadnych wcześniejszych procesów chemicznych i uprzedniego rozbijania materiału na składniki (technologia ContiRe.Tex): butelki sortuje się, czyści, rozdrabnia mechanicznie, poddaje przetworzeniu na granulat i w końcowej fazie (polimeryzacja w stanie stałym oraz proces przędzenia) uzyskuje odpowiedni surowiec.
Właściwości przędzy poliestrowej otrzymywanej na drodze recyklingu PET
W efekcie tak opracowanego recyklingu, a w zasadzie upcyklingu, otrzymujemy w pełni wartościowy materiał najwyższej jakości przystosowany do zastosowań o charakterze przewyższającym pierwotne wykorzystanie surowca. Uzyskany tą drogą materiał nie odbiega charakterem od przędzy produkowanej z pierwotnego PET. Posiada taką samą wytrzymałość mechaniczną, stabilność termiczną oraz twardość.
Zagospodarowanie odpadów
Wykorzystanie rPET (PET z recyklingu) pozwala oszczędzać zasoby, ale przede wszystkim zagospodarowywać niechciane odpady plastikowe. Recykling jest kluczowy dla Gospodarki w Obiegu Zamkniętym. Odpady muszą stać się surowcami. Takie przedsięwzięcia, biorąc pod uwagę obecne tendencje, mają przyszłość. Prawdopodobnie wielu producentów będzie musiało wdrożyć tego rodzaju praktyki, aby odnaleźć się w rzeczywistości GOZ.