Kiefel Fiber Thermoforming – termoformowanie produktów z wykorzystaniem włókien naturalnych

0
481

Zgodnie z propagowaną obecnie ideą gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) producenci wyrobów z tworzyw sztucznych coraz częściej sięgają po alternatywne rozwiązania oferujące termoformowanie z wykorzystaniem także materiałów na bazie biologicznej. Jednym z liderów na naszym rynku wśród podmiotów wykorzystujących tego rodzaju rozwiązania jest Zakład Tworzyw Sztucznych “POLI”, marka z 40-letnią tradycją, oferująca zarówno produkty z klasycznych tworzyw sztucznych, jak również w oparciu o wpisującą się w obowiązujące standardy środowiskowe włókna naturalne w formie pulpy celulozowej. Wyroby na bazie celulozy produkowane są w tym przypadku z wykorzystaniem pierwszej w Polsce linii technologicznej zaprojektowanej i wykonanej przez markę Kiefel GmbH (schemat obiegu zamkniętego produktów z pulpy organicznej termoformowanych z wykorzystaniem metody Kiefel’a można zobaczyć tutaj).

Kiefel Fiber Thermoforming

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu producentów na tego rodzaju wyroby, Kiefel zaproponował proces, który określony został mianem Kiefel Fiber Thermoforming (KFT). Proces realizowany jest w oparciu o NATUREFORMER KFT 90, maszynę, której konstrukcja wykorzystuje technologie stosowane z powodzeniem w klasycznych termoformierkach tworzyw sztucznych. Produkty otrzymywane tą drogę w niczym nie odbiegają od klasycznych “plastików”, posiadając przy tym wysoką skuteczność w operacji recyklingu – realizując opakowania (zarówno forma zewnętrzna, jak i wkładka) z masy celulozowej można wyeliminować czynności związane z separacją materiałów, co znacznie przyspiesza i czyni efektywniejszym proces ponownego przetwarzania surowca.

Kiefel NATUREFORMER KFT 90 Speed

NATUREFORMER KFT 90

NATUREFORMER KFT 90 przetwarza surową pulpę bez uszkadzania włókien celulozy, realizując proces w partiach o maksymalnej zawartości włókna do 1%. Odpowiednie techniki gwarantują równomierne rozłożenie luźnych włókien w całej przetwarzanej objętości. Zawiesina pobierana jest z wykorzystaniem podciśnienia, a włókna pozostają na metalowej siatce w postaci placka filtracyjnego. Nadmiar pulpy zostaje usunięty z wykorzystaniem belki natryskowej, a materiał o zawartości włókien około 40% skierowany zostaje do tłoczenia na gorąco. Na tym etapie formowania temperatura o wysokości dochodzącej nawet do 200. stopni Celsjusza usuwa nadmiar wilgoci, a następnie produkt jest tłoczony z siłą nacisku 600 kN. Gniazda form są zintegrowane z narzędziem do tłoczenia i grzane bezpośrednio za pomocą wkładów grzejnych, co zapewnia optymalną wymianę ciepła i takie samo zużycie energii. W ten sposób zapewniona zostaje również wysoka jakość wyrobu. Cykl produkcyjny jest zautomatyzowany i dostosowany do preferencji i wymagań odbiorcy. Jest on uzupełniany przez Kiefel NATUREPREP KFP, urządzenie działające w zakresie odpowiedniego przygotowania (wodna rafinacja surowca w celu obniżenia stężenia włókien) pulpy celulozowej (włókna pierwotne lub recyklowane).

NATUREPREP KFP

NATUREPREP KFP

Zastosowanie NATUREPREP KFP jest dla producenta opakowań niezwykle wygodne. Pozwala zamknąć cały proces produkcyjny na małej powierzchni, w sposób kompaktowy, funkcjonalny i efektywny. System może być dostosowany do wymagań odbiorcy zarówno w zakresie rozmiarów urządzenia (S, M, L), jak i współpracujących modułów, zapewniając pełną elastyczność przygotowania pulpy celulozowej. Obrazu całości dopełnia możliwość szybkiego montażu systemu i prostej relokacji urządzenia.

Poli – linia produkcyjna Kiefel do termoformowania z wykorzystaniem pulpy celulozowej

KFT w Polsce

Poli – linia produkcyjna
Kiefel do termoformowania z wykorzystaniem pulpy celulozowej

Tak zaprojektowaną linię produkcyjną znaleźć można w hali producenta tworzyw sztucznych POLI, i jest to pierwsza linia produkcyjna KFT w naszym kraju, oraz kolejny krok POLI w obszarze działania GOZ. Dbałość o środowisko i odpowiedzialne gospodarowanie odpadami jest jednym z podstawowych wytycznych działalności marki. Dzięki optymalizacji procesów produkcyjnych i właściwej kalibracji urządzeń, POLI minimalizuje ilość poprodukcyjnych odpadów, zaś te z nich które nie mogą zostać wyeliminowane wykorzystywane są ponownie; mielone przez własne młyny działu recyklingu i preparowane w formie płatków będących surowcem do produkcji folii lub regranulatu.

Poli – linia produkcyjna Kiefel do termoformowania z wykorzystaniem pulpy celulozowej

Popyt na biodegradowalne opakowania związany jest ze stopniową zmianą filozofii życia/działania konsumentów/producentów, choć wynika również z zaostrzających się regulacji urzędowych dotyczących wykorzystania opakowań jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych. Przedstawione rozwiązania doskonale wpisują się w politykę redukcji ilości plastikowych odpadów znajdujących się w obiegu, choć oczywiście nie rozwiązują wszystkich problemów środowiskowych wynikających ze stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych.

 
Poli – linia produkcyjna Kiefel do termoformowania z wykorzystaniem pulpy celulozowej
Zamieszczone fotografie są częścią materiałów promocyjnych KF Technologie, wyłącznego przedstawiciela marki Kiefel w Polsce, oraz relacji z obchodów 40-lecia działalności POLI sp. z o.o. (Amaze Studio).